8.2.21-18.2.21

פרסים כספיים בשווי אלפי שקלים

האתר בבנייה

נחזור בקרוב

על פנינה זלצמן ז"ל
דבר נשיא התחרות - עו"ד עמוס גבריאלי 
אודות התחרות

הגברת הראשונה של הפסנתר בישראל

פנינה זַלצמן (24 בפברואר 1922 – 16 בדצמבר 2006) הייתה הפסנתרנית הישראלית הראשונה שזכתה במוניטין בילאומיים.

בהיותה בת 8 שמע הפסנתרן הנודע אלפרד קורטו את נגינתה והזמינה ללמוד אצלו בפריז, שם למדה שמונה שנים ב"אקול נורמל" ובקונסרבטוריון הלאומי למוסיקה ואף הודרכה מדי פעם ע"י הוירטואוז ארתור רובינשטיין.

לאחר שזכתה בפרס הראשון בנגינה בפסנתר החלה להופיע ברסיטלים וכסולנית עם תזמורות ברחבי העולם. ברוניסלב הוברמן, אבי התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התרשם מאד מנגינתה ועם שובה ארצה בגיל 16, הופיעה כסולנית עם התזמורת. מאז ניגנה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית 214 פעמים - שיא של כל הסולנים.

הגב' זלצמן הוזמנה לנגן בחמש יבשות תבל וניגנה תחת שרביטם של גדולי המנצחים. הייתה הישראלית הראשונה להשמעה ולהפצה של מוסיקה ישראלית בעולם, לרבות הופעותיה בברית המועצות בשנת 1963.

בשל שורשיותה העמוקה בארצנו, ויתרה על הצעות מפתות בחו"ל. בתקופות מתח ולחימה בארץ הרבתה להופיע בפני חיילים ביישובי הספר. כמו כן התנדבה לנגן במאות קונצרטים למטרות בטחון וצדקה.

כ- 30 שנה שימשה זלצמן כפרופסור מן המניין בביה"ס ע"ש בוכמן-מהטה שבאוניברסיטת תל אביב והעמידה דור של פסנתרנים שרבים מהם זכו בהצטיינות ובפרסים. 

הגב' זלצמן שפטה בתחרויות בינלאומיות לפסנתר מהחשובות בעולם לרבות תחרות רובינשטיין בישראל. 

היא הייתה יו''ר חבר השופטים בתחרות הראשונה, ולאחר פטירתה  הועבר התפקיד לגברת עידית צבי - המנהלת האמנותית של תחרות ארתור רובינשטיין לפסנתר.

על פועלה ומפעל חייה, הוענק לה פרס ישראל למוסיקה לשנת תשס"ו.

אורחים ומשתתפים יקרים,

 

אנו בפתחה של התחרות השישית במספר בפרויקט תרבותי ייחודי, שתחילתו פרי הגותם במשותף של הפסנתרנית, גב' פנינה זלצמן ז"ל, שאף כיהנה כיו"ר חבר השופטים בה, ועיריית כפר סבא.

 

מיזם זה רק התעצם והשביח במהלך השנים, כשהיווה כר פורה לצמיחתם של פסנתרנים צעירים מוכשרים, אשר חלקם אף קנו את עולמם לאחר ההשתתפות בו. השילוב בין חבר שופטים מהטובים שיש עם תזמורת סימפונית מהמובילות במדינה, יחד עם צעירים מוכשרים, אשר רכשו את אמנותם תחת ידם של טובי המורים בארץ, גיבשו פרויקט ייחודי זה.

 

שמנו לנגד עיננו, בנוסף לחתירה למצוינות, את המטרה לטפח פסנתרנים, המחויבים לאומנותם בכל גיל ובכל שלב בהתפתחות האישית והיצירתית שלהם ואנו שמחים, כי עלה בידנו להוסיף ולקיים פרויקט חשוב זה במשך למעלה משתים עשרה שנים.

 

מאחל לכולנו הצלחה והנאה רבה,

עו"ד עמוס גבריאלי, נשיא התחרות

תחרות 'פנינה זלצמן לפסנתרנים צעירים' הפכה בשנים האחרונות למסורת של ממש בעיר כפר סבא, שחרטה על דגלה את קידום המוסיקה והמוסיקאים הצעירים. מטרת התחרות היוקרתית, המתקיימת מידי שנתיים, הינה לגלות את ה"כוכב נולד" הבא, שיפציע בשמי המוסיקה, ומתוך רצון לקדם את הילדים ובני הנוער הצעירים המנגנים בפסנתר ולהביאם להישגים גבוהים בתחום. 
התחרות היוקרתית ע"ש הפסנתרנית פנינה זלצמן ז"ל נוסדה בשנת 2006  ביוזמתם של מחזיק תיק התרבות דאז,  עו''ד  עמוס גבריאלי  וראש העיר מר יהודה בן חמו. התחרות היוקרתית מופקת ע''י הקונסרבטוריון שבחברה לתרבות הפנאי בכפר סבא.

מדי תחרות מתמודדים כ- 50 מתחרים עד גיל 26 לפי חלוקה לארבע קטגוריות גיל.
עד היום השתתפו בתחרויות נגנים ברמות נגינה מהגבוהות ביותר בארץ, וחלק מהזוכים ממשיך ומממש את ההבטחה והופך את הכישרון לקריירה מקצועית. דוגמא לכך הינם ייבגני יונטוב, תומר גבירצמן ועוד, שהחלו בקריירה בארץ ובחו''ל וניגנו עם התזמורות המובילות בארץ. 
שלב הגמר של התחרות כולל נגינה של קונצ'רטים לפסנתר ותזמורת עם התזמורת הסימפונית החדשה חיפה בניצוחו של המנצח והפסנתרן ואג פפיאן.
בקונצרט הזוכים מחולקים מדי תחרות, פרסים בשווי אלפי שקלים.

חסויות:

הנהלת התחרות שומרת לעצמה את הזכות לשינויים, ביטולים ותוספות, אשר יתעדכנו באתר במידה ויהיו.