top of page
PninaZaltsman.jpg

תחרות פנינה זלצמן #10
תתקיים בשנת 2025

פרסים כספיים בשווי של כ55,000 שקלים
אודות פנינה זלצמן ז"ל

דבר ראש העיר - רפי סער

אודות התחרות

הגברת הראשונה של הפסנתר בישראל

פנינה זַלצמן (24 בפברואר 1922 – 16 בדצמבר 2006) הייתה הפסנתרנית הישראלית הראשונה שזכתה במוניטין בילאומיים.

בהיותה בת 8 שמע הפסנתרן הנודע אלפרד קורטו את נגינתה והזמינה ללמוד אצלו בפריז, שם למדה שמונה שנים ב"אקול נורמל" ובקונסרבטוריון הלאומי למוסיקה ואף הודרכה מדי פעם ע"י הוירטואוז ארתור רובינשטיין.

לאחר שזכתה בפרס הראשון בנגינה בפסנתר החלה להופיע ברסיטלים וכסולנית עם תזמורות ברחבי העולם. ברוניסלב הוברמן, אבי התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התרשם מאד מנגינתה ועם שובה ארצה בגיל 16, הופיעה כסולנית עם התזמורת. מאז ניגנה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית 214 פעמים - שיא של כל הסולנים.

הגב' זלצמן הוזמנה לנגן בחמש יבשות תבל וניגנה תחת שרביטם של גדולי המנצחים. הייתה הישראלית הראשונה להשמעה ולהפצה של מוסיקה ישראלית בעולם, לרבות הופעותיה בברית המועצות בשנת 1963.

בשל שורשיותה העמוקה בארצנו, ויתרה על הצעות מפתות בחו"ל. בתקופות מתח ולחימה בארץ הרבתה להופיע בפני חיילים ביישובי הספר. כמו כן התנדבה לנגן במאות קונצרטים למטרות בטחון וצדקה.

כ- 30 שנה שימשה זלצמן כפרופסור מן המניין בביה"ס ע"ש בוכמן-מהטה שבאוניברסיטת תל אביב והעמידה דור של פסנתרנים שרבים מהם זכו בהצטיינות ובפרסים. 

הגב' זלצמן שפטה בתחרויות בינלאומיות לפסנתר מהחשובות בעולם לרבות תחרות רובינשטיין בישראל. 

היא הייתה יו''ר חבר השופטים בתחרות הראשונה, ולאחר פטירתה  הועבר התפקיד לגברת עידית צבי - המנהלת האמנותית של תחרות ארתור רובינשטיין לפסנתר.

על פועלה ומפעל חייה, הוענק לה פרס ישראל למוסיקה לשנת תשס"ו.

Z19_-_688.webp

שוחרי המוזיקה, משתתפי התחרות, תושבות ותושבים

כפר סבא מקיימת את תחרות 'פנינה זלצמן לפסנתרנים צעירים' זו הפעם התשיעית, לזכרה של הגברת הראשונה של הפסנתר בישראל. התחרות הוקמה ביוזמתה של עיריית כפר סבא ומחזיק תיק התרבות דאז עו"ד עמוס גבריאלי ומתקיימת אחת לשנתיים משנת 2006.

עיריית כפר סבא מעודדת חינוך למוזיקה, ובמסגרת זו חרט על דגלו קונסרבטוריון כפר סבא את קידום ילדים ובני נוער לחינוך מוסיקאלי כלל ארצי, כנגנים סולנים, נגנים בהרכבים קאמריים ובתזמורות. בנוסף, בבתי הספר בעיר מתקיים פרויקט "בית ספר מנגן" – במסגרתם לומדים התלמידות והתלמידים שלנו לנגן בחליליות, באורגניות, כלי קשת, כלי נשיפה, כלי הקשה ועוד, לרבות הפעלת תזמורות נשיפה בכל בתי הספר, בשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך.

במסגרת הקונסרבטוריון מתקיים גם פרויקט ללימודי מוזיקה ותנועה בגני הילדים לכ-4,500 ילדים בעיר. זאת ועוד, מדי שנה מקיימת העיר כפר סבא את פסטיבל "נושפים כפר סבא", המושך אליו נגנים, מנצחים ושוחרי מוזיקה מכל רחבי הארץ, לפסטיבל הנמשך מספר ימים וכולל גם הופעות של תלמידות ותלמידי העיר.

פסטיבל הנושפים מתקיים בעירנו זה 30 שנה, והוא אינו המפעל היחידי בעיר. מצטרפת אליו גם התחרות נושפים בסגנונות קלאסי וג'אז, אשר מתקיימת בעירנו זה 8 שנים. כעיר שוחרת תרבות ומוזיקה, אנו מפעילים תוכניות ופעילויות רבות בתחום, ומקדמים כל העת פרויקטים חדשים וחדשניים, המאפשרים לכל אחת ואחד לעסוק במוזיקה.

אני רוצה לברך את כל משתתפות ומשתתפי התחרות, ומאחל לכולכם הצלחה בהמשך הדרך, ואל תפסיקו ליצור ולנגן. כל אחת ואחד מכם הוא צליל מנצח.

 עיר של מוסיקה כבר אמרנו...

 

שלכם,

רפי סער, ראש העיר

דבר נשיא התחרות - עו"ד עמוס גבריאלי 

אורחים ומשתתפים יקרים,

 

אנו בפתחה של התחרות התשיעית במספר בפרויקט תרבותי ייחודי, שתחילתו פרי הגותם במשותף של הפסנתרנית, גב' פנינה זלצמן ז"ל, שאף כיהנה כיו"ר חבר השופטים בה, ועיריית כפר סבא.
מיזם זה רק התעצם והשביח במהלך השנים, כשהיווה כר פורה לצמיחתם של פסנתרנים צעירים מוכשרים, אשר חלקם אף פנו את עולמם לאחר ההשתתפות בו.
השילוב בין חבר שופטים מהטובים שיש, עם תזמורת סימפונית מהמובילות במדינה, יחד עם צעירים מוכשרים אשר רכשו את מיומנותם תחת ידם של טובי המורים בארץ, עיצבו פרויקט ייחודי זה המשמש דוגמא לתחרויות רבות נוספות שקמו בעקבותיו.
שמנו לנגד עיננו, בנוסף לחתירה למצוינות, את המטרה לטפח פסנתרנים, המחויבים לאומנותם בכל גיל או שלב בהתפתחות האישית והיצירתית שלהם, ואנו שמחים כי עלה בידנו להוסיף ולקיים פרויקט חשוב זה קרוב לשני עשורים.

 

מאחל לכולנו הצלחה והנאה רבה,
ד"ר עמוס גבריאלי,
נשיא ומייסד התחרות

KSN_-_281.webp

תחרות 'פנינה זלצמן לפסנתרנים צעירים' הפכה בשנים האחרונות למסורת של ממש בעיר כפר סבא, שחרטה על דגלה את קידום המוסיקה והמוסיקאים הצעירים. מטרת התחרות היוקרתית, המתקיימת מידי שנתיים, הינה לגלות את ה"כוכב נולד" הבא, שיפציע בשמי המוסיקה, ומתוך רצון לקדם את הילדים ובני הנוער הצעירים המנגנים בפסנתר ולהביאם להישגים גבוהים בתחום. 
התחרות היוקרתית ע"ש הפסנתרנית פנינה זלצמן ז"ל נוסדה בשנת 2006  ביוזמתם של מחזיק תיק התרבות דאז,  עו''ד  עמוס גבריאלי  והנהלת העירייה. התחרות היוקרתית מופקת ע''י הקונסרבטוריון שבחברה לתרבות הפנאי בכפר סבא.

מדי תחרות מתמודדים כ- 60 מתחרים עד גיל 25 לפי חלוקה לארבע קטגוריות גיל.
עד היום השתתפו בתחרויות נגנים ברמות נגינה מהגבוהות ביותר בארץ, וחלק מהזוכים ממשיך ומממש את ההבטחה והופך את הכישרון לקריירה מקצועית. דוגמא לכך הינם יבגני יונטוב, תומר גבירצמן ועוד, שהחלו בקריירה בארץ ובחו''ל וניגנו עם התזמורות המובילות בארץ. 
שלב הגמר של התחרות כולל נגינה של קונצ'רטי לפסנתר ותזמורת עם התזמורת הסימפונית חיפה בניצוחה של בר אבני.
בקונצרט הזוכים מחולקים מדי תחרות, פרסים בשווי של כ55,000 ונגינה עם תזמורת סימפונית חיפה.

KSN_-_12.webp
bottom of page